Συμμετοχή σε εθελοντικές ομάδες

• Συνεργασία με το περιοδικό «Σχεδία»: συμμετοχή στο κοινωνικό πρόγραμμα περιηγήσεων «Αόρατες Διαδρομές» σε κάποιες από τις σημαντικότερες κοινωνικές δομές του κέντρου της Αθήνας  (συσσίτια, υπνωτήρια, κέντρα απεξάρτησης, κέντρα ημέρας κ.ά), με ξεναγούς άστεγους (νυν και πρώην) πολίτες στις 14/5/2023. Δίνουν πληροφορίες για τις υπηρεσίες που παρέχει κάθε δομή, αλλά και πώς οι ίδιοι έχουν βιώσει ή εξακολουθούν να βιώνουν τη ζωή στο δρόμο.

sxedia.jpg

Sxedia

• Ενημέρωση των μαθητών από τους υπεύθυνους της δράσης για το Μαθητικό Εθελοντικό δίκτυο YOUSMILE  του Χαμόγελου του Παιδιού, που φέτος έκλεισε 10 χρόνια ζωής. Μια προσπάθεια να μάθουν για τη δυνατότητα που έχουν ως εθελοντές μέσα από εθελοντικές δράσεις του δικτύου YOUSMILE να ενώσουν  τη προσπάθειά τους βοηθώντας παιδιά που βρίσκονται σε ανάγκη, τη βελτίωση του περιβάλλοντος, την αντιμετώπιση του ενδοσχολικού εκφοβισμού.
  • smile.jpg
  • Συμμετοχή  μαθητών της Β΄ τάξης Τομέα Υγείας, πρόνοιας και Ευεξίας του 1ου ΕΠΑΛ Περιστερίου  σε Διαγωνισμό με δημιουργική κατασκευή του μη κερδοσκοπικού  οργανισμού “Make a wish - Κάνε μια ευχή’’ έχοντας ως έμπνευση το φιλανθρωπικό έργο του οργανισμού, τα συναισθήματα και τις σκέψεις τους για την αξία του εθελοντισμού και της προσφοράς. Ο οργανισμός εκπληρώνει επιθυμίες παιδιών με σοβαρά νοσήματα.

wish.png

Λευκωσίας 50  Περιστέρι ΤΚ 12133