Δράσεις σχολικού έτους 2022-2023

4EK

Δεν ξεχνάμε την βασική αποστολή μας ως σχολείο που είναι η παροχή πρακτικών γνώσεων και δεξιοτήτων στους μαθητές μας, απαραίτητο εφόδιο για την επαγγελματική τους ζωή. Είμαστε πρώτα απ' όλα ένα τεχνικό σχολείο, αλλά δεν είμαστε όμως μόνο αυτό.

Βρισκόμαστε σε μια συνεχή προσπάθεια βελτίωσης του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου αναβαθμίζοντας στο μέτρο του εφικτού τους παράγοντες που συντελούν σε αυτό, όπως την βελτίωση των υποδομών και του εργαστηριακού εξοπλισμού αλλά και εμάς τους ίδιους ως εκπαιδευτικούς.

Ψηλά στις αξίες του σχολείου μας που θέλουμε να μεταλαμπαδεύσουμε στους μαθητές μας είναι ο εθελοντισμός, η προσφορά, η ανθρωπιά, η αλληλεγγύη, η αγάπη για τον άνθρωπο αλλά και τις κοινωνικές δεξιότητες που χαρακτηρίζουν τον σύγχρονο πολίτη. Επιδίωξή μας είναι να καλλιεργήσουμε αυτές τις αξίες και να αναπτύξουμε αυτές τις δεξιότητες στους μαθητές μας. Παράλληλα λοιπόν με τα μαθήματα διοργανώσαμε μια σειρά δράσεων για να το πετύχουμε:

Προώθηση του εθελοντισμού

volunt6