Εκπαιδευτικό ανάπτυγμα θυροτηλεφώνου

Doukas4

Στα πλαίσια της δράσης μας έγινε η κατασκευή 6 πινακίδων εκμάθησης συνδεσμολογίας θυροτηλεφωνου.
Σε ξύλινη βάση τοποθετήθηκαν τα εξαρτήματα που αποτελούν το σύστημα θυροτηλεφωνου δηλαδή
-η μπουτονιερα που κανονικά τοποθετείται σε τοίχο έξω από την εξώπορτα της πολυκατοικίας ( ή οικίας) ,
- η ηλεκτρική κλειδαριά που τοποθετείται στη εξώπορτα
- το τροφοδοτικό που τοποθετείται στο κλιμακοστάσιο πλησίον της εξώπορτας
- το τηλέφωνο που τοποθετείται εντός της εκάστοτε οικίας συνήθως στο διάδρομο.

Οι συνδέσεις των υλικών καταλήγουν σε κλεμμες από τις οποίες οι μαθητές με βοήθεια κατάλληλου κυκλώματος πραγματοποιούν τις απαιτούμενες συνδέσεις.
Με αυτό τον τρόπο προστατεύεται το βασικό υλικό από καταστροφή και το μόνο που υπόκειται σε φθορά είναι οι κλεμμες οι οποίες έχουν πολύ χαμηλό κόστος.
Η κατασκευή εκτός του κατάλληλου κυκλώματος συνδεσμολογιων συνοδεύεται με εποπτικό υλικό με τη βοήθεια του προγράμματος Power Point.
Παράλληλα με το Power Point και της χρήσης του διαδραστικού πίνακα που διαθέτει το εργαστήριο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων υπάρχει δυνατότητα εικονικής συνδεσμολογίας και εξέτασης των μαθητών χωρίς την άμεση χρήση της πινακίδας.
Συγκεκριμένα στο πίνακα προβάλλονται τα υλικά όπως και στη πινακίδα και οι μαθητές με χρήση του διαδραστικού πίνακα πραγματοποιούν τη συνδεσμολογία στο πίνακα πριν ή και μετά τη χρήση της πινακίδας.

Οι πινακίδες δοκιμάστηκαν στη πράξη με μεγάλη επιτυχία καθώς όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές προγματοποιησαν τις κατάλληλες συνδεσμολογιες και έλεγξαν τη λειτουργία του θυροτηλεφωνου.

Λευκωσίας 50  Περιστέρι ΤΚ 12133
Τηλέφωνο 210 5766746