Σύστημα προσομοίωσης γεώτρησης και ελέγχου σιντριβανιού

Doukas1

Σύστημα προσομοίωσης γεώτρησης και ελέγχου σιντριβανιού.
Αρχικά με τη βοήθεια διάφανων πλαστικών δοχείων, αφρού πολυεστέρα χαμηλής διόγκωσης και χαλικιών κατασκευάστηκε μια προσομοίωση υπόγειου ποταμού.
Στο πάνω μέρος της κατασκευής τοποθετήθηκε πλαστικός χλοοτάπητας, δεντράκια και δεξαμενή νερού.
Στο πάτο του δοχείου τοποθετήθηκε αντλία νερού η οποία συνδέθηκε με διάφανη πλαστική σωλήνα.Η σωλήνα νερού καταλήγει σε δεξαμενή νερού. Επιπλέον μια ακόμη αντλία νερού τοποθετείται στη δεξαμενή νερού από την οποία πάλι με διάφανη πλαστική σωλήνα και μπεκ νερού δημιουργείται ένα υδραυλικό κύκλωμα σιντριβανιού.

Doukas2

Το σύστημα με επιλογή μπορεί να δουλέψει χειροκίνητα ή ακόμα και εντελώς αυτόματα.
Στη χειροκίνητη λειτουργία μπορούμε να ενεργοποιήσουμε την αντλία γεμίσματος της δεξαμενής ή και την αντλία ενεργοποίησης του σιντριβανιού.

Doukas3

Στη αυτόματη λειτουργία  η στάθμη νερού στη δεξαμενή νερού διατηρείται αυτόματα ανάμεσα σε ένα εύρος. Επίσης ανά χρονικά διαστήματα γίνεται ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του σιντριβανιού.
Όλο το σύστημα έχει τις απαιτούμενες διατάξεις ασφαλούς λειτουργίας.
Για το κύκλωμα αυτοματισμού χρησιμοποιήθηκε μια τυπική πινακίδα αυτοματισμού (όμοια με αυτή που κάνουν οι μαθητές τις ασκήσεις τους στο εργαστήριο).
Οι συνδεσμολογίες έγιναν από ομάδα μαθητών Γ ηλεκτρολόγων υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού.
Το σύστημα  αποτελεί πρότυπη μοντελοποίηση ρεαλιστικής εφαρμογής  αυτοματισμών και συντελεί στη σύνδεση των εργαστηριακών και θεωρητικών μαθημάτων με την πραγματικότητα.