Εκπαιδευτικά βίντεο

ydatographima ROUND4Youtube1.png

Το κανάλι "Νοσηλευτικές Δεξιότητες" δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια της πανδημίας και προβάλει εκπαιδευτικά βίντεο για την ειδικότητα Β. Νοσηλευτή. Τα βίντεο είναι εξολοκλήρου δημιουργία εκπαιδευτικού του 4ου ΕΚ και έχουν γυριστεί στα εργαστήρια του σχολείου.
Τα βίντεο που προβάλλονται είναι μόνο εποπτικά μέσα που έχουν σκοπό να υποστηρίζουν μαθήματα που γίνονται δια ζώσης. Δεν αντικαθιστούν την εκπαίδευση και εξάσκηση των μαθητών στα εργαστήρια. Πρώτα γίνεται θεωρητική παρουσίαση, έπειτα επίδειξη της δεξιότητας από μένα ή/και εκτέλεση των μαθητών επάνω σε πρόπλασμα με δικές μου διορθωτικές παρεμβάσεις.

Φέτος δημιουργήθηκαν 5 καινούρια βίντεο:

Εκπαιδευτικό ανάπτυγμα θυροτηλεφώνου

Doukas4

Στα πλαίσια της δράσης μας έγινε η κατασκευή 6 πινακίδων εκμάθησης συνδεσμολογίας θυροτηλεφωνου.
Σε ξύλινη βάση τοποθετήθηκαν τα εξαρτήματα που αποτελούν το σύστημα θυροτηλεφωνου δηλαδή
-η μπουτονιερα που κανονικά τοποθετείται σε τοίχο έξω από την εξώπορτα της πολυκατοικίας ( ή οικίας) ,
- η ηλεκτρική κλειδαριά που τοποθετείται στη εξώπορτα
- το τροφοδοτικό που τοποθετείται στο κλιμακοστάσιο πλησίον της εξώπορτας
- το τηλέφωνο που τοποθετείται εντός της εκάστοτε οικίας συνήθως στο διάδρομο.

Οι συνδέσεις των υλικών καταλήγουν σε κλεμμες από τις οποίες οι μαθητές με βοήθεια κατάλληλου κυκλώματος πραγματοποιούν τις απαιτούμενες συνδέσεις.
Με αυτό τον τρόπο προστατεύεται το βασικό υλικό από καταστροφή και το μόνο που υπόκειται σε φθορά είναι οι κλεμμες οι οποίες έχουν πολύ χαμηλό κόστος.
Η κατασκευή εκτός του κατάλληλου κυκλώματος συνδεσμολογιων συνοδεύεται με εποπτικό υλικό με τη βοήθεια του προγράμματος Power Point.
Παράλληλα με το Power Point και της χρήσης του διαδραστικού πίνακα που διαθέτει το εργαστήριο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων υπάρχει δυνατότητα εικονικής συνδεσμολογίας και εξέτασης των μαθητών χωρίς την άμεση χρήση της πινακίδας.
Συγκεκριμένα στο πίνακα προβάλλονται τα υλικά όπως και στη πινακίδα και οι μαθητές με χρήση του διαδραστικού πίνακα πραγματοποιούν τη συνδεσμολογία στο πίνακα πριν ή και μετά τη χρήση της πινακίδας.

Οι πινακίδες δοκιμάστηκαν στη πράξη με μεγάλη επιτυχία καθώς όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές προγματοποιησαν τις κατάλληλες συνδεσμολογιες και έλεγξαν τη λειτουργία του θυροτηλεφωνου.

Σύστημα προσομοίωσης γεώτρησης και ελέγχου σιντριβανιού

Doukas1

Σύστημα προσομοίωσης γεώτρησης και ελέγχου σιντριβανιού.
Αρχικά με τη βοήθεια διάφανων πλαστικών δοχείων, αφρού πολυεστέρα χαμηλής διόγκωσης και χαλικιών κατασκευάστηκε μια προσομοίωση υπόγειου ποταμού.
Στο πάνω μέρος της κατασκευής τοποθετήθηκε πλαστικός χλοοτάπητας, δεντράκια και δεξαμενή νερού.
Στο πάτο του δοχείου τοποθετήθηκε αντλία νερού η οποία συνδέθηκε με διάφανη πλαστική σωλήνα.Η σωλήνα νερού καταλήγει σε δεξαμενή νερού. Επιπλέον μια ακόμη αντλία νερού τοποθετείται στη δεξαμενή νερού από την οποία πάλι με διάφανη πλαστική σωλήνα και μπεκ νερού δημιουργείται ένα υδραυλικό κύκλωμα σιντριβανιού.

Doukas2

Το σύστημα με επιλογή μπορεί να δουλέψει χειροκίνητα ή ακόμα και εντελώς αυτόματα.
Στη χειροκίνητη λειτουργία μπορούμε να ενεργοποιήσουμε την αντλία γεμίσματος της δεξαμενής ή και την αντλία ενεργοποίησης του σιντριβανιού.

Doukas3

Στη αυτόματη λειτουργία  η στάθμη νερού στη δεξαμενή νερού διατηρείται αυτόματα ανάμεσα σε ένα εύρος. Επίσης ανά χρονικά διαστήματα γίνεται ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του σιντριβανιού.
Όλο το σύστημα έχει τις απαιτούμενες διατάξεις ασφαλούς λειτουργίας.
Για το κύκλωμα αυτοματισμού χρησιμοποιήθηκε μια τυπική πινακίδα αυτοματισμού (όμοια με αυτή που κάνουν οι μαθητές τις ασκήσεις τους στο εργαστήριο).
Οι συνδεσμολογίες έγιναν από ομάδα μαθητών Γ ηλεκτρολόγων υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού.
Το σύστημα  αποτελεί πρότυπη μοντελοποίηση ρεαλιστικής εφαρμογής  αυτοματισμών και συντελεί στη σύνδεση των εργαστηριακών και θεωρητικών μαθημάτων με την πραγματικότητα.