Δώρισε φάρμακα

Givmed

To 4o EK Περιστερίου  συγκεντρώνει φάρμακα σε συνεργασία με τη μη κερδοσκοπική οργάνωση "GIVMED", υπεύθυνη για το συντονισμό  της δωρεάς φαρμάκων, για να δοθούν σε συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη.  Ήδη  το σχολείο μας έκανε μια δωρεά φαρμάκων και υγειονομικού  υλικού Ευχαριστούμε όλους (καθηγητές και μαθητές ) που έδειξαν έμπρακτα  την αλληλεγγύη τους  και βοήθησαν στη συγκέντρωση του υλικού

Η πρόσκληση δωρεάς φαρμάκων είναι ανοικτή μέχρι το τέλος της σχολικής  χρονιάς

Givmed Th

Tα αποτελέσματα της δράσης μας είναι πολύπλευρα, δεδομένου ότι  οι ευπαθείς ομάδες αποκτούν πρόσβαση σε αναγκαία φάρμακα, συμβάλλουμε στην προστασία του περιβάλλοντος μέσω  της αξιοποίησης  περισσευούμενων φαρμάκων και επιπλέον έμμεσα μειώνεται και  η φαρμακευτική δαπάνη για την πολιτεία.

Τι μπορείς να δωρίσεις;

(σύμφωνα με τiς oδηγίες GIVMED)

Κατηγορίες και Προϋποθέσεις

1. Δώρισε κάθε φάρμακο.

Δώρισε κάθε φάρμακο σε ανοιχτό ή κλειστό κουτί, ακόμα και αν έχει περισσέψει μικρή ποσότητα. Αρκεί να:

• μην έχει λήξει.
  • μην είναι φάρμακο που χρειάζεται ψυγείο.
  • μην είναι ανοιχτό: σιρόπι, αλοιφή, σταγόνες, εισπνεόμενο, κολλύριο, διάλυμα, γαλάκτωμα.
  • μην ανήκει στην κατηγορία δίγραμμων φαρμάκων.
  • έχει συντηρηθεί σε ελεγχόμενη θερμοκρασία δωματίου και μακριά από κάθε πηγή θερμότητας και υγρασίας (π.χ. κουζίνα, μπάνιο).
  • έχει αφαιρεθεί το κουπόνι του (αυτοκόλλητο με τα barcodes).

* Για φαρμακευτικά σκευάσματα αντιμετώπισης του καρκίνου πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με τον κοινωφελή φορέα της επιλογής σου και να επιβεβαιώσεις ότι μπορεί να τα δεχτεί.

2. Δώρισε ορθοπεδικά είδη και βοηθήματα βάδισης.

3. Δώρισε παραφάρμακα και υγειονομικό υλικό.

4. Δώρισε ιατρικές συσκευές.

5. Δώρισε άλλα αναλώσιμα.

Πληροφορίες για την ομάδα GIVMED: https://givmed.org/el/dorea-farmakon/

Βίντεο ευαισθητοποίησης  στη δωρεά φαρμάκων από GIVMED: https://givmed.org/el/

Λευκωσίας 50  Περιστέρι ΤΚ 12133
Τηλέφωνο 210 5766746