ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΗ ΠΝΕΥΜΟΝΟΠΑΘΕΙΑ

XAP1

XAP

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της χρόνιας αποφρακτικής πνευμονοπάθειας (15 Νοέμβρη), έγινε στο χώρο των Εργαστηρίων του 4ου ΕΚ για τέταρτη χρονιά προσπάθεια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών.

Η Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια (Χ.Α.Π ) είναι η πιο συχνή πάθηση των καπνιστών Είναι υπεύθυνη για 3.000.000 θανάτους παγκοσμίως κάθε χρόνο. Εκτιμάται ότι έως το 2030 θα αποτελεί την τρίτη αιτία θανάτου και την πέμπτη αιτία αναπηρίας. Στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι πάσχουν από ΧΑΠ περί τα 700.000 άτομα, τα μισά από τα οποία αγνοούν ότι νοσούν.

Η ενημέρωση και έγκαιρη διάγνωσή της βοηθά στην καλύτερη αντιμετώπισή της

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης Βοηθών Νοσηλευτών του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ μέτρησαν τη πίεση, τους σφυγμούς και το κορεσμό του αίματός μαθητών του 1ου και 2ου Εσπερινού ΕΠΑΛ καθώς και του ΙΕΚ Περιστερίου  Μοίρασαν μπαλόνια για τον έλεγχο της πνευμονικής αντοχής και ενημερωτικά φυλλάδια

Η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία στον παρακάτω σύνδεσμο ενημερώνει και συμβουλεύει: «Πρόσεξε τα πνευμόνια σου σα τα μάτια σου»

XAP2