Εκπαιδευτικό ανάπτυγμα VoIP (Voice over Internet Protocol)

Η συνισταμένη δύναμη της εμπειρίας, της τεχνογνωσίας και του επαγγελματισμού των εργαστηριακών εκπαιδευτικών μαζί με το μεράκι και τη διάθεση για προσφορά στο σχολείο φέρνει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Ένα από αυτά (όχι το μοναδικό στο σχολείο μας) είναι η κατασκευή εκπαιδευτικού αναπτύγματος για την εργαστηριακή εκπαίδευση των μαθητών στο σύγχρονο αντικείμενο της τηλεφωνίας μέσα από το διαδίκτυο (Voice over Internet Protocol - VoIP) . Ο στόχος όπως τέθηκε στον προγραμματισμό αυτής της Δράσης "...Εκσυγχρονισμός του εκπαιδευτικού εργαστηριακού εξοπλισμού με την ανάπτυξη καινοτόμου αναπτύγματος στο πεδίο των ψηφιακών τηλεπικοινωνιών  ..." επιτεύχθηκε απόλυτα.

VoIP1

Η μέθοδος που ακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί για την υλοποίηση αυτής της Δράσης είναι επίσης εντυπωσιακή:

• Αρχικά τέθηκε το θέμα υπό μορφή πραγματικής μελέτης περίπτωσης (δείτε την εδώ) αλλά και την απάντηση - πρόταση δύο μαθητών της ομάδας που επιλέχθηκε  (δείτε την εδώ)
  •  Συμπληρώθηκαν έξι ερωτηματολόγια κατά τη διάρκεια της Δράσης που ανατροφοδότησαν την πορεία της:

1. Αρχικές/τελικές γνώσεις για την VoIP τηλεφωνία

2. Έλεγχος μελέτης και σχεδίασης

- 3. Ελεγχος ολοκλήρωσης κατασκευής του εκπαιδευτικού αναπτύγματος

- 4. Έλεγχος ευχρηστίας και λειτουργικότητας του εκπαιδευτικού αναπτύγματος

(το συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο απαιτεί σύνδεση με λογαριασμό Google λόγω μεταφόρτωσης αρχείου),

- 5. Ελεγχος πληρότητας της παρουσίασης της Δράσης

- 6. Ελεγχος Πληρότητας των Φύλλων Εργου

Ίσως το μεγαλύτερο όφελος από τη Δράση αυτή ήταν η ενεργή συμμετοχή, η εμπλοκή των μαθητών της ειδικότητας "Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Η/Υ Συστημάτων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών" όπως φαίνεται και από τη Παρουσίαση  που δημιούργησαν στα πλαίσια της Δράσης.

Τα στάδια κατασκευής του εκπαιδευτικού αναπτύγματος καταγράφτηκαν σε μικρά video:

Δημιουργήθηκαν τρία υποδειγματικά φύλλα έργου για την πραγματοποίηση της άσκησης του εκπαιδευτικού αναπτύγματος VoIP που μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι μελλοντικές τάξεις μαθητών: